Az Görme

Günümüzde görme hastalıkları ile ilgili önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Görme hastalıkları ile ilgili tanı ve tedavi yöntemleri büyük ölçüde önem kazanmıştır. Tedavilerin yetersiz kaldığı ya da geç uygulandığı zamanlarda bireylerin görme işlevleri azalmaktadır. Görmenin azalması ile kişilerin normal günlük işlerini yerine getirmede zorlandıkları görülmektedir. Kişilerin görme yeteneklerini kullanarak normal günlük işlerini yapmada zorlanması az görme olarak tanımlanmaktadır.

Genel göz muayenesi uygulamalarına benzer özelliklere sahiptir. Hastanın hikayesi dinlenirken, özellikle hastanın günlük yaşamında yapmak istediği fakat görmedeki azlık nedeniyle yapamadığı etkinliklerin öğrenilmesi esastır.  Kullanılan büyüteçler, teleskop gibi araçların temel amacı görme keskinliğini artırmak ve kişinin ihtiyacını karşılamaktır. Bundan dolayı rehabilitasyon planlama aşamasında bireylerin istedikleri faaliyetleri gerçekleştirmesi için görme yeteneğine uygun yöntemler belirlenir.

Doğuştan gelen az görme ile sonradan oluşan az görme arasında kişinin ihtiyaçları değişebilir. Bu yüzden farklı az görme türlerine göre farklı cihaz uygulamaları gerekebilir. Az görmenin en çok görülen tipleri arasında merkezi görme ve okuma bozukluğu görülmektedir. Çevresel görme azalması ya da renkli görüş kaybolması görme gücünde zayıflamaya sebep olabilmektedir.

Muayenehanemizden randevu almak ve göz rahatsızlığınıza uzman bir tanı konulmasını istiyorsanız, bizlere 0(312) 467 5658 veya 0(552) 214 9248 nolu telefon hatlarından erişebilirsiniz.

Adresimiz: Güneş Caddesi No:16/3 Güvenevler Mah. Çankaya / Ankara Posta Kodu: 06540 ( Özel HRS Kadın Hastanesi Yanı )